У Андрићграду је вечерас у оквиру светосавских свечаности јереј Средоје Андрић бесједио „Слово о Сави“, те је одржан концерт етно групе „Траг“.

Свештеник Андрић је поручио да данас светосавље треба чувати посебно у школама.

„Чувати и бранити пут Светог Саве значи стражарити и патролирати његовим стазама наоружан Христом, чувати свој живот, али и живот браће од највећег непријатеља људског, од гријеха, лажи, мржње, злобе, зависти и понајвише братске неслоге која траје и не престаје. Наша дјеца, наши наставници, учитељи и родитељи треба да знају да у светосављу и православљу и вјери Христовој не лежи наша слабост, него наша снага, да бити вјерник, крстити се, долазити у Цркву и причешћивати није срамота, како нам свјетски трендови омладини намећу, него понос и радост“, рекао је Андрић.

Он је истакао да је духовни и национални живот кроз историју незамисливо сагледавати одвојено.

„Онда кад смо морално и духовно падали, падали смо и национално и државнички. Онда када смо духовно јачали – јачали смо и државнички. Свети Сава је живи свједок таквих времена. Он је сваком Србину, али и хришћанину истински и најсвијетлији примјер како се воли – најприје Христос, па Црква и држава и како се истински изгара и несебично жртвује и за Христа и за Цркву и за државу“, закључио је Андрић.

Руководилац групе „Траг“ Валентина Милекић рекла је да је ово први наступ групе у Андрићграду. „Вечерас смо се представили новим програмом, под називом `Етно бал`. Ми покушавамо да оживимо традицију светосавских балова који су још од 19. вијека наше културно насљеђе“, навела је Милекићева.

Etno-Trag-u-Andricgradu-2

Она је рекла да група постоји 13 година, те да је то вокално-инструментални састав, који његује традиционалну музику Балкана.

„На нашем репортоару су пјесме из Србије, Црне Горе, Македоније, Бугарске и Републике Српске. Покушавамо да традиционалне ритмове осавременимо“, каже Милекићева.

Она је додала да су имали наступе у Русији, Холандији, Њемачкој, Аустрији, Македонији, те у другим земљама Европе.

Концерт је одржан у организацији Српске православне црквене општине Вишеград, уз подршку Министарства просвјете и културе Републике Српске и Министарства цивилних послова БиХ, те Андрићграда.

Срна