Andrićgrad: Otkriven mozaik posvećen Gavrilu Principu i mladobosancima

јун
2014
Tri mjeseca, kamen po kamen, najbolji srpski mozaičari slagali su mozaik koji je inspirisan stihovima rečenice koja se pripisuje Gavrilu Principu: „Naše će sjene hodati po Beču, lutati po dvoru, plašiti gospodu“ .
Mozaik je izveden u želji da se ovjekovječi sjećanje na mladiće koji su dali svoj život za ideale slobode – alegorijski predstavljene na prvom mozaiku. Ova kompozicija je posvećena neopipljivoj i razumom neuhvatljivoj ideji samožrtvovanja.
Poručio je i da večeras ceo svet može da slavi zaraznu reč „sloboda“.
Okupljenima se obratio i akademik matija Bećković koji je ocenio da se u Andrićgradu „ukrštaju visoka kultura i nepokolobljiva vera“ .
„Ovo je grad gde su ponovo zbraćeni Mehmed i Makarije, paša i patrijarh srpske crkve, obnovitelj Pećke patrijaršije koja je stavila srpski narod pod jedan krov i taj krov traje do dana današnjeg“ , – rekao je je Bećković.
On je rekao da je to što je car Lazar izabrao carstvo nebesko, umjesto carstva zemaljskog, „najdalekosežniji izbor u srpskoj istoriji i subini“ .
„To se dogodilo pre 625 Vidovdana, koji je srpski praznik od pamtiveka, a taj dan je sve od tada ostao ono što slavimo, a to je da je crkva jedan krov, Vidovdan jedan dan, Kosovo jedno polje, božur jedan jedini cvet“ , – rekao je Bećković.
Na mozaiku su prikazani (s leva na desno) pripadnici Mlade Bosne: Bogdan Žerajic, Gavrilo Princip, Trifun Grabež, Nedeljko Čabrinović, Vasa Čubrilović, Danilo Ilić, Mihajlo Pušara, Veljko Čubrilovic, Milenko Jovanović.
Figure su predstavljene realistično, uklopljene u onirički ambijent koji naginje duhu romantizma. Kompozicija je pokušaj svojevrsne vizuelizacije navedene rečenice Gavrila Principa, uz metaforičku nadgradnju prikazivanjem mitološke predstave otmice Evrope, koja u ovom slučaju može simbolisati autističnu, sladunjavu lepotu Bečkog dvora, izgrađenog na muci potlačenih naroda, a istovremeno podsjeća da su kuturne tekovine Evrope često žrtve sirovih nagona i zakona jačeg.
U pozadini se nalazi dvorac Belvedere, oko kojeg se „viju sjeni“ onih koji ne zaboravljaju i koji neće biti zaboravljeni, a djevojka na Biku predstavlja Evropu.
Mozaik je izrađen u rekordnom roku, prema likovnom rešenju Bisenije Tereščenko, uz tim akademskih slikara Maje Đurović, Tatjana Benderać Vučićević, Olivera Nikolić, Jelice Durković, Josipe Miletić, Gordane Jovanović, a na pripremi kamena radio Žarko Lepojević sa timom pomoćnika. Montažu i retuširnje izveo akademski slikar, magistar mozaika Risto Vujović, sa timom pomoćnika.
Širi idejni okvir mozaika dao je prof. Emir Kusturica, na osnovu čega je Bisenija Tereščenko, kao autor, nacrtala skice-predloške, koji su kroz konsultacije sa Kusturicom razrađivane i usvajane.
Za ovaj mozaik dužine osam i po metara i širine tri i po metra trebalo je na sitne komade isjeći i umjetnički oblikovati više od dvije tone kamena. Mozaik je postavljen na zgradi bioskopa u Ulici Mlade Bosne u Andrićgradu.
U okviru programa nastupili su muzičari Nemanja Radulović i Aleksandar Sedlar. Izvedena je i rekonstrukcija Sarajevskog atentata u scenskom prikazu u tri čina „Pobunjeni anđeli„, rađenom prema ideji Emira Kusturice.